Mój blog o Olsztynie

niedziela, 16 kwietnia 2017

Olsztyn a prusy i ich plemiona



Plemiona pruskie

Witaj, a teraz garść informacji o najdawniejszych mieszkańcach tych terenów. 

Prędzej czy później każdy zacznie się interesować kto i jak żył na tych ziemiach wieki temu.
W tym wpisie chciałby się cofnąć w możliwie głęboką przeszłość tych terenów, jaka udała
się zbadać archeologom i historykom.
Oczywiście będą to Prusowie zamieszkujący te tereny jeszcze od VI wieku przed naszą erą,
byli ludem z grupy językowej zbliżonej do Litwinów i Łotyszy.
Plemiona pruskie
Tereny te były bogate w lasy i wodę więc sprzyjały rolnictwu, w którym byli znakomici. Zajmowali się też handlem, w tym morskim, gdzie ze Skandynawii przywozili żelazo i broń, a eksportowali swoje plony rolne. Często spoglądając wstecz, myślimy o tych plemionach jako dzikusach tymczasem była to całkiem nieźle zorganizowana społeczność.
A jeśli już jesteśmy przy społeczności to kolejna garść ciekawostek, statusy społeczne wyznaczała własność posiadanych ziem. Ale gdy granice zostawały najechane przez obcych, wszyscy mężczyźni chwytali za broń przekształcając się w sprawnie zorganizowane wojsko. Jako, że byli ludem zdecentralizowanym, gdzie nawet wsie były rzadkością, preferowali wojnę podjazdową.
Z ciekawostek warto też zaznaczyć iż popularne było wielożeństwo, a majątek był dziedziczony tylko przez synów (to akurat zostało niezmienne przez wieki :-).

W kwestiach religijnych nie mieli warstwy kapłańskiej jako takiej ani też świątyń, rolę tę pełniła starszyzna. Wierzyli w życie pozagrobowe, a swoich zmarłych palili na stosach, grzebiąc następnie prochy w ziemi.  Czcili podobnie jak większość ludów plemiennych słońce, księżyc, gwiazdy, ogień i wodę. W swoich wierzeniach mieli też sporo drobnych bóstw jak chochliki itp. jednym słowem ich świat był pełen magii.

Tajemnice lasu miejskiego

Tajemnice lasu miejskiego Czy kiedyś zastanawialiście się co kryją nasze lasy? Nie tylko w krajobrazie miejskim, nazwach okolicznyc...